O stronie

 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
Etykiety:  

Dlaczego?

Logo kmOOd dawna planowałem ponowne uruchomienie strony internetowej o komunikacji miejskiej w Olsztynie. Od lat zbieram materiały dotyczące historii, teraźniejszości oraz przyszłości transportu zbiorowego w moim mieście, jednak ich opracowanie jest niezwykle czasochłonne. Ostatnie wydarzenia dotyczące komunikacji w Olsztynie, tj. likwidacja przejścia dla pieszych w centrum, na al. Piłsudskiego, oraz zapowiedź likwidacji kolejnych sprawiły, że postanowiłem zająć się także tą tematyką. Działania lokalnych władz oraz drogowców wydają się nieprzemyślane i niepoparte żadnymi analizami.

W jakim celu?

Właśnie w tym celu powstała ta strona - aby pokazać i podważyć nierozważne decyzje, które stają w sprzeczności z polityką zrównoważonego rozwoju, przepisami prawa lub po prostu logiką. Postaram się o konstruktywną krytykę, popartą rzeczowymi argumentami.

W dalszej kolejności planuję uruchomienie części dotyczącej wyłącznie transportu zbiorowego - m.in. opisów taboru i tras. Już teraz udostępniam najbardziej brakujące mi na stronie MPK informacje: o obowiązującym w ciągu najbliższych dni rozkładzie jazdy  (dane uzupełniłem na podstawie informacji podanych na stronie MPK) oraz formularz do usługi Google Transit.

W czasie prac nad stroną zauważyłem, że mieszkańcy Olsztyna nie mają dostępu do wielu ważnych dla miasta dokumentów. Od niedawna zacząłem publikować te dokumenty na mojej stronie, w zakładce dokumenty.

Jak obsługiwać?

 • Najważniejsze linki znajdują się w prawym górnym rogu strony.
 • Powrót do strony głównej poprzez kliknięcie na logo kmO.
 • Treść strony pojawia się na lewej połowie ekranu.
 • Prawa połowa podzielona jest na dwie części:
  • wewnętrzna - informacje związane z komunikacją miejską w Olsztynie;
  • zewnętrzna - nawigacja po stronie, gadżety.
 • Komentowanie wpisów jest wyłączone.
 • Wpisy posiadają oznaczone są etykietami z dwóch grup:
  • tematy - etykiety opisujące temat wpisu;
  • transport - opisują rodzaj transportu, którego wpis dotyczy.

Prawa autorskie, wykorzystywanie informacji ze strony

 • Wszystkie prawa zastrzeżone. Prawa do używania, kopiowania i rozpowszechniania wszystkich danych dostępnych w Serwisie podlegają w szczególności przepisom Ustawy z dnia 4.02.1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.).
 • Wykorzystywanie danych ze strony wymaga każdorazowo zgody autora serwisu.

Zapraszam do lektury i dyskusji (poprzez formularz kontaktowy, dostępny przez link w prawym górnym rogu strony) Komentowanie pod wpisami jest wyłączone - nie mam ochoty na goszczenie dyskusji na niskim poziomie merytorycznym. Jeśli ktoś ma coś mądrego do powiedzenia, to z pewnością zada sobie trud napisania wiadomości.

O autorze

Na koniec, choć to pewnie kolejność niezbyt grzeczna, chciałbym się przedstawić. Nazywam się Borys Zadorecki. Komunikacją miejską interesuję się mniej więcej od drugiej połowy liceum (IV LO w Olsztynie), do którego, od tego momentu, musiałem dojeżdżać z Jarot autobusami. Po liceum rozpocząłem, a następnie z sukcesem zakończyłem, studia na kierunku Gospodarka Przestrzenna na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Po studiach rozpocząłem przygodę zawodową z komunikacją miejską, rozpoczynając pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, na stanowisku referenta ds. komunikacyjnych. W zakresie moich obowiązków była głównie praca nad układem komunikacji autobusowej, w tym nad rozkładami jazdy. Początki mojej pracy to wprowadzanie w życie zmian w układzie, obowiązujących od września 2005 roku.

Po niemal dwóch latach pracy w MPK postanowiłem spróbować sił w pracy samodzielnej i założyłem własną działalność gospodarczą. Zajmuję się szeroko rozumianą gospodarką nieruchomościami.

Od lat staram się zabierać głos w sprawach miasta - na forach internetowych, w listach do gazet i urzędników, w rozmowach z mieszkańcami, w czasie konsultacji. Ostatnio, rozczarowany zachodzącymi i planowanymi zmianami w mieście, zwiększyłem swoją aktywność, czego efektem są niniejsza strona oraz moje zdjęcia w gablotach "klienci specjalnej troski" w wielu lokalnych urzędach i instytucjach miejskich.

Poza komunikacją miejską jestem fanem nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych i urbanistycznych, które w naszym mieście oceniane są w kategoriach science-fiction. Lubię: Dire Straits (choć The Boss też daje czadu), Program Trzeci (ale nie Trójkę), Mleczkę (ale nie mleczko), piłkę nożną (czyli nie tę dyscyplinę, którą uprawiają biegający po polskich boiskach panowie), rowery, zimne piwo (choć akurat nie Lecha) i ciepłe kraje (ale nie gorące). Nie lubię: ciepłej wódki, zimnej podłogi, stania na czerwonym świetle i spóźniania się.