Afera gitarowa i inne przypadki lewego prawa.

  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.

26 lutego rozpętała się medialna „afera gitarowa”. Na portalu gazeta.pl pojawił się artykuł dotyczący przewozu instrumentów muzycznych w olsztyńskim MPK. Problem ten nie jest nowy: pojawił się m.in. na forum MPK w październiku 2009 roku. Ponieważ do tej pory, przez co najmniej kilka miesięcy, nie uporano się z tym tematem, poruszam go na mojej stronie. 15.03.2010 r. media poinformowały o kolejnej sprawie związanej nieprecyzyjnym prawem dotyczącym przewozów w autobusach MPK, co tylko utwierdza mnie, że warto tym tematem się zająć.

Zawracanie gitary.

Przedmiotem pierwszego sporu jest interpretacja zapisów uchwały Rady Miasta Olsztyna nr LXIII/807/06 z dnia 28-06-2006 w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe wykonywane lokalnym transportem zbiorowym, a konkretnie niniejszego fragmentu jej załącznika pt. „Taryfa opłat za usługi przewozowe wykonywane lokalnym transportem zbiorowym”:

§ 3.
1. Nie podlega opłacie przewóz:
(…)
5) instrumentów muzycznych i sztalug, przewożonych przez uczniów i studentów szkół muzycznych, plastycznych oraz na zajęcia pozalekcyjne, za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Zwraca uwagę brak w przedmiotowej uchwale definicji zajęć pozalekcyjnych. Źródłem jednej z dostępnych definicji zajęć pozalekcyjnych jest Wikipedia:

Zajęcia pozalekcyjne – zajęcia odbywające się w szkole lub poza jej terenem nie będące częścią obowiązkowego programu szkolnego i mające charakter fakultatywny. Wyróżnia się różne typy zajęć: mające przygotowywać do egzaminów, zdobywania dodatkowej wiedzy w interesujących ucznia zagadnieniach, naukę języków obcych itp. Celem organizowania zajęć pozalekcyjnych jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów.

Czy w tym świetle charakteru zajęć pozalekcyjnych nie ma np. próba zespołu studenckiego? Niezwykle istotne w tym kontekście jest końcowe stwierdzenie bzdurowstrzymywacza na forum MPK:

W razie ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych tekstu taryfy, umożliwiających również inną jej interpretację, należy zastosować zasadę in dubio pro reo oznaczającą, że wątpliwości należy tłumaczyć na korzyść pasażera.

http://www.mpkolsztyn.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=1036#p15027

Kolejną istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest ostatni fragment przepisu:

(...) za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Uchwała nie wymienia żadnego innego dokumentu, który miałby być wymagany przy przewozie instrumentu, tymczasem w artykule z portalu gazeta.pl czytamy:

(…) kontrolująca pasażerów firma Weksel żąda jeszcze zaświadczenia o tym, że ktoś uczęszcza na lekcje gry.

oraz

Zaświadczenia mają eliminować np. tych, którzy wożą instrumenty, by grać w celach zarobkowych - wyjaśnia Przemysław Kaperzyński, rzecznik MPK.

Warto przy tym podkreślić, że w przypadku uprawnień przysługujących właścicielom ogrodów działkowych, uchwała wymienia wymagane dokumenty poświadczające je:

(…) na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Zarząd ogrodów działkowych i dokumentu tożsamości.

Na szczęście w tej sprawie jest i dobra wiadomość, o czym donosi portal polskalokalna.pl:

Olsztyńscy gitarzyści wraz ze Stowarzyszeniem Młodzi Demokraci zbierali od października podpisy pod petycją o zniesienie opłat za transport instrumentów. Zebrano 1,6 tys. podpisów, które w środę przekazano wiceprzewodniczącemu rady miejskiej Olsztyna Waldemarowi Żakowskiemu. Ten zadeklarował, że projekt uchwały zostanie rozpatrzony na sesji 31 marca.

Miejmy nadzieję, że Rada Miasta zajmie się uchwałą z dobrym skutkiem, czyli całościowo. Pobieranie opłat za przewóz rzeczy to archaizm, który nikomu i niczemu nie służy.

Legitymacja legitymacji nierówna.

15.03.2010 na portalu gazeta.pl pojawił się kolejny artykuł dotyczący sporu pasażerów z MPK na temat interpretacji przepisów wcześniej wymienionej uchwały. Tym razem chodzi o przypadek zgłoszony na forum MPK 5 lutego br. przez Łukasza F.:

Problem sprowadza się do nieprecyzyjnego zapisu w Regulaminie MPK, a dotyczącego konieczności posiadania wraz z biletem miesięcznym, w czasie kontroli biletów, również dokumentu zwanego tylko legitymacją. Przy każdorazowej kontroli biletów miałem i okazywałem legitymację oraz bilet miesięczny wraz z trwale wpisanym (długopisem) numerem tej legitymacji. Oznakowanie biletu było więc zgodne z z § 3. pkt.5. ppkt.2) Regulaminu MPK Olsztyn: „nieważny jest tylko bilet miesięczny bez wpisanego w sposób trwały (tuszem lub atramentem) numeru legitymacji na znaczku”. Z tego paragrafu Regulaminu MPK jasno wynika, że może to być dowolna legitymacją posiadającą swój numer.

Warto też zwrócić uwagę, że nie jest to pierwszy przypadek kiedy sprawa tajemniczej legitymacji rodzi niemiłe konsekwencje dla pasażerów. W styczniu bieżącego roku na portalu wm.pl pojawił się artykuł o pasażerce, która kupiła bilet miesięczny lecz nie posiadała legitymacji MPK i w efekcie otrzymała mandat. Jak widać wniosków z tej sprawy nie wyciągnięto.

Faktycznie, kiedy sięgniemy do znanej już nam uchwały w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe wykonywane lokalnym transportem zbiorowym w paragrafie czwartym czytamy:

1. Za bilet ważny uważa się:
(…)
1) bilet miesięczny z wpisanym w sposób trwały numerem legitymacji na znaczku zgodny z cennikiem i okresem ważności,

Mieszkańcy Olsztyna w większości wiedzą, że nie chodzi o legitymację studencką czy emerytalną, a o specjalną, wystawianą przez MPK legitymację. Na stronie internetowej MPK znajduje się przykład jak wypełnić znaczek biletu, jednak uchwała nic na ten temat nie mówi.

Rys. 1. Legitymacja MPK. Źródło:  mpkolsztyn.plLegitymacja MPK.

Bilety miesięczne są nieważne.

Warto przy tym zauważyć, że bilet pokazany na stronie MPK jest ewidentnie nieważny, z uwagi na następujące zapisy § 5 przedmiotowej uchwały:

7. Przy przejazdach środkami komunikacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Olsztynie ważne są tylko bilety z nadrukiem Komunikacja Miejska Olsztyn.

Żeby było ciekawiej nie tylko schemat na stronie MPK zawiera błędy, ale także sprzedawane bilety. Ani na legitymacji MPK, ani na znaczku biletu miesięcznego nie ma wymaganego uchwałą napisu, co czyni taki bilet nieważnym!

Fot. 1. Legitymacja MPK ze znaczkiem biletu miesięcznego.Bilet miesięczny MPK.
 

Jak widać nawet mimo bardzo precyzyjnych przepisów, nie zawsze udaje się żyć w zgodzie z nimi.

Czy olsztyńscy radni zajmą się także i tym tematem przy okazji zmian w uchwale związanych z przewozem gitary? Wydaje się, że konieczne jest zredagowanie wszystkich przepisów od nowa. Przy okazji rozważyć także trzeba zniesienie opłat za przewóz bagażu, z których, w pogoni za normalnością, rezygnuje coraz więcej miast.

Proszę o usunięcie moich danych personalnych z artykułu opublikowanego na tej stronie.

Proszę również o umieszczenie umieszczenie informacji:

Wyrok Sądu Rejonowego XI Wydział Karny w Olsztynie: Uniewinniony

 

Więcej danych przesyłam formularzem umieszczonym na stronie.

Dane upublicznione przez ich właściciela na forum MPK (w usuniętych przez niego wpisach) zgodnie z prośbą usuwam. Pozostaje wrażenie, że medialny ekshibicjonizm miał tylko jeden - wiadomy cel. Dodam, że usuwanie postów i zmiana nicka na forum MPK niewiele daje, bo google nie wybacza błędów :)

Szkoda, że cała sprawa zakończyła się (?) w ten sposób. Była szansa, żeby wpłynąć na sytuację, zmienić przepisy. Górę wziął jednak egoizm. Wyrok, jeśli powyższa informacja jest w ogóle prawdziwa, jest dobry, ale nic nikomu poza Łukaszem F. nie daje. To jest wyrok w konkretnej sprawie, dopiero poznanie uzasadnienia dałoby nam możliwość poznania osądu przepisów, które stały się przyczyną konfliktu.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

6 + 0 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4