Olsztyn na skróty - alternatywne trasy rowerowe. Trasa nr 1.

  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
Etykiety:  

Po lekturze zaproszenia Zielonego Mazowsza do prezentowania autorskich tras rowerowych w Warszawie, często alternatywnych w stosunku do oficjalnej sieci dróg dla rowerów, postanowiłem przygotować parę takich tras dla Olsztyna.

Os. Generałów - centrum miasta

Pierwszą z nich jest trasa, z której korzystam dość często przy dojeździe do centrum miasta. Kierunek jest dość istotny, bo w wielu miejscach istnieje możliwość przejazdu wyłącznie w jedną stronę - jazda w kierunku przeciwnym jest utrudniona lub niemożliwa.

Niewątpliwą zaletą trasy jest niezbyt uciążliwe ukształtowanie terenu. Poza podjazdem na ul. Tuwima w drodze powrotnej z centrum miasta nie ma praktycznie żadnych kłopotliwych odcinków.

Wadą trasy jest duża liczba utrudnień innego rodzaju, które opisałem poniżej. Mimo tych wad, jest to wygodna i stosunkowo szybka trasa, której pokonanie nie wymaga zbyt częstego zsiadania z roweru, ani ciągłego uciążliwego przekraczania szerokich ulic.


Pokaż Olsztyn na skróty: trasa 1 na większej mapie

Mapa z zaznaczonymi opisanymi niżej punktami.

Zaczynam na ul. Gen. Władysława Andersa - spokojna, osiedlowa uliczka. Po dojeździe do jej końca mamy wybór mniejszego zła: dojazd do terenów rekreacyjnych:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 1.

Andersa - pl. Roosevelta - foto 2.

 i pokonywanie dość trudnej przeszkody terenowej:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 3.

lub jazdę ścieżką gruntową, której nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 1 trasa alternatywna.

Obie drogi spotykają się za rurami ciepłociągu prowadzącego z Kortowa i łączą w ścieżkę prowadzącą do ul. Krautforsta:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 4.

Na końcu ścieżki znajduje się wysoki krawężnik. Jak widać na zdjęciu korzystający z tej trasy rowerzyści wykonali podjazd pod niego, czyszczony przez służby porządkowe przy okazji kolejnych wiosennych porządków:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 5.

Ulica Krautforsta to osiedlowa uliczka o ruchu uspokojonym progami zwalniającymi:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 6.

Kilkadziesiąt metrów za progiem skręcam w ul. Olszewskiego, gdzie w jednym miejscu zamontowano próg zwalniający z gotowych elementów. Próg zamontowano, niezgodnie z przepisami, od krawężnika do krawężnika - bez zapewnienia możliwości przejazdu rowerem poza progiem:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 7.

Wyrwa widoczna po lewej stronie ułatwia przejazd w drodze powrotnej. Ulicą Olszewskiego, uważając na skrzyżowaniach równorzędnych, dojeżdżamy do ul. Wawrzyczka:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 8.

Wzdłuż tej ulicy na chodniku wytyczono drogę dla rowerów i pieszych. Niestety, brakuje wygodnego wjazdu na drogę dla rowerów i zjazdu z niej w ul. Olszewskiego. Trzeba sobie radzić z wykorzystaniem zjazdów na posesje:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 9.

Jazda tą drogą dla rowerów jest niezwykle uciążliwa: fazowana kostka betonowa, nierówna nawierzchnia, drzewa w skrajni.

Andersa - pl. Roosevelta - foto 10.

Moim zdaniem miejsce to powinno stanowić ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerów (dla mniej wprawnych użytkowników), a główny ruch rowerowy powinien być poprowadzony ulicą Wawrzyczka, na której zastosowano ograniczenie prędkości do 40 km/h. Już obecnie ulica ta jest w pełni bezpieczna, a zastosowanie wyspowych progów zwalniających spowolniłoby ruch jeszcze bardziej niż jeden fotoradar. W ciągu tej drogi dla rowerów i pieszych występują nieprawidłowo oznakowane przejazdy dla pieszych:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 11.

Znak pionowy D-6b informuje wprawdzie o występowanie obok przejścia także przejazdu dla rowerów, ale niestety MZDiM nie przewidział oznakowania poziomego wyznaczającego miejsce przejazdu. Tym samym przejazd jest, ale nie wiadomo gdzie. Przypomnę, że znak poziomy P-10 (zebra) wyznacza nawierzchnię przejścia dla pieszych, a zatem przejazd po nim rowerem jest niezgodny z prawem. Co gorsze, przejazdy te charakteryzują się bardzo złą widocznością:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 12.

Sama droga dla rowerów i pieszych też nie jest bezpieczna. Znajdujące się w skrajni chodnika przeszkody wypychają pieszych na część przeznaczoną dla ruchu rowerów:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 13.

Jak to zwykle w Olsztynie bywa, droga dla rowerów nagle się urywa, nie dając możliwości włączenia się do ruchu na jezdni, a w drugą stronę - zjazdu z jezdni na drogę dla rowerów:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 14.

Jedyna możliwość włączenia się do ruchu - poprzez przejście dla pieszych przez ul. Wawrzyczka - także nie zapewnia bezpieczeństwa:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 16.

Dalej jazda odbywa się jezdnią ul. Wawrzyczka:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 15.

Jaki był sens wytyczania tego kilkusetmetrowego, najeżonego przeszkodzami, odcinka drogi dla rowerów i pieszych, skoro na końcu i tak można jechać wyłącznie jezdnią? Ulicą Wawrzyczka dojeżdżamy do kolejnej przeszkody - skrzyżowania wyposażonego w pętle indukcyjne, które nie wykrywają rowerzystów (motorowerzystów również):

Andersa - pl. Roosevelta - foto 17.

Gdy już doczekamy się samochodu, który podjedzie za nami nad pętlę i otrzymamy zielone światło, czeka nas kolejna (nie)spodzianka - brak możliwości włączenia się do ruchu na drodze dla pieszych i rowerów wzdłuż ul. Tuwima:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 18.

Gdy już nam się uda dostać na drogę dla rowerów, po kilkuset metrach łagodnego zjazdu (uwaga - dość uciążliwy podjazd w drugą stronę!) dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym nie wytyczono przejazdu dla rowerów ani przejścia dla pieszych:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 19.

W tym miejscu zwykle skręcam w prawo, aby przejechać przez stary most nad Łyną i włączyć się do ruchu w ulicę Iwaszkiewicza - o tym zaraz. Niestety, droga powrotna jest nieco bardziej uciążliwa, ponieważ znaki nakazują nam skręt z widocznej uliczki w prawo - w kierunku Kortowa:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 19/2.

Nikt nie przewidział, że mogą tutaj pojawić się rowerzyści? Wracamy jednak do trasy w kierunku centrum. Po skręceniu w prawo z ul. Tuwima, zaraz potem skręcamy w lewo, w drogę gruntową prowadzącą do starego mostu na Łynie:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 20.

A następnie przejeżdżamy przez sam most:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 21.

Za mostem jedziemy dalej wąską ścieżką:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 22.

I dojeżdżamy nią do skrzyżowania z ul. Iwaszkiewicza i drogą do basenu uniwersyteckiego i sklepu spożywczego:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 23.

Skrzyżowanie to jest pełne - umożliwia skręty we wszystkich relacjach, więc można z tej drogi skorzystać jadąc z powrotem. Dalej poruszamy się ul. Iwaszkiewicza, na której wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 km/h:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 24.

Niebezpieczne dla rowerzysty mogą być jednak samochody parkujące prostopadle do osi jezdni. Zalecam jazdę w bezpiecznej odległości od parkujących pojazdów, nawet środkiem pasa ruchu. To naprawdę bardziej bezpieczne niż jazda blisko prawej krawędzi jezdni i narażanie się na zderzenie z samochodem wyjeżdżającym z miejsca postojowego.

Andersa - pl. Roosevelta - foto 25.

Ulicą Iwaszkiewicza dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Obrońców Tobruku:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 26.

Tu także nie ma niespodzianki: pętle indukcyjne nie wykrywają rowerzystów i nie ma możliwości zjazdu na drogę dla rowerów biegnącą wzdłuż ul. Obrońców Tobruku. Co wiecej, ciągła linia uniemożliwia nawet legalne zbliżenie się do chodnika:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 27.

Kto by się jednak mógł spodziewać, że z ul. Iwaszkiewicza będzie ktoś jechał rowerem? Jak już uda nam się dotrzeć na drogę dla rowerów, wykonujemy ostry skręt w prawo, a następnie kierunjemy się w lewą stronę - na ulicę Polną:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 28.

Ulica Polna ze względu na ograniczoną szerokość charakteryzuje się uspokojonym ruchem. Uwagę należy jednak zwrócić na równorzędne skrzyżowania i samochody parkujące równolegle do osi jezdni (waga na otwierane drzwi!).

Andersa - pl. Roosevelta - foto 29.

Ulicą Polną dojeżdżamy do skrzyżowania z Barczewskiego:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 30.

Na tym skrzyżowaniu możemy wybrać dwie możliwości kontynuowania podróży. Po skręceniu w lewo dojedziemy do ul. Śliwy, wzdłuż której poprowadzono drogę dla rowerów i pieszych. Tradycyjnie jednak nie ma możliwości legalnego wjazdu na tę drogę z jezdni (i tym bardziej w relacji powrotnej zjazdu z ddrip na jezdnię):

Andersa - pl. Roosevelta - foto 31.

Jeśli na poprzednim skrzyżowaniu skręciliśmy w prawo, to po chwili mamy znowu dwie możliwości: dojazd uliczką za budynkiem mieszkalnym do drogi dla rowerów wzdłuż ul. Śliwy lub skręt w ul. Osińskiego:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 31 alternatywna 1.

Na końcu ulicy trzeba zsiąść z roweru i obok piekarni przejść na drogę dla rowerów i pieszych wzdłuż ul. Śliwy:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 31 alternatywna 2.

Niezależnie od wybranej opcji, kończymy jazdę na zjeździe na jezdnię ul. Śliwy, gdzie możemy włączyć się do ruchu:

Andersa - pl. Roosevelta - foto 32.

Niestety jest to opcja tymczasowa. Po wybudowaniu pasów autobusowych w tym miejscu nie będzie już możliwości włączenia się do ruchu.

Swego czasu bardzo intensywnie używałem przedstawionej przez Ciebie trasy na odcinku Wawrzyczka-Śliwy. Najlepsze jest to, że od 10 lat niewiele się na tej drodze zmieniło... Może tylko ja nią jeżdżę i nikt się nie skarży... Zaraz, zaraz - czy tędy przypadkiem nie jeździ do pracy również p. Prezydent Miasta?

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

6 + 7 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4