Jak Miejski Zarząd Dróg i Mostów walczy o bezpieczeństwo rowerzystów. [aktualizacja]

 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
Etykiety:  

Ile trzeba wysłać pism, żeby doprowadzić do oznakowania przejazdu dla rowerów? Cztery. Ile trzeba miesięcy, żeby drogowcy wykonali pełne oznakowanie przejazdu? Osiem.

26 października wysłałem do MZDiM pismo w sprawie braku oznakowania na przejeździe dla rowerów przez zjazd na posesję nowo wybudowanego sklepu zlokalizowanym w ciągu drogi dla rowerów i pieszych wzdłuż al. Gen. Władysława Sikorskiego:

[…] uprzejmie proszę o zastosowanie rozwiązania wymagającego znacznie mniejszych nakładów, tj.:

 • obniżenie krawężników do poziomu jezdni (na 0 cm) oraz zastosowanie łagodniejszego nachylenia ddr przy dojeździe do wjazdu na posesję,
 • oznakowanie tego miejsca w celu jednoznacznego wskazania kierowcom pierwszeństwa rowerzystów (w tym A-7 przy wyjeździe z posesji przed chodnikiem i drogą dla rowerów).

Dopiero 30 listopada 2011 roku, po ustawowym terminie, uzyskałem odpowiedź od MZDiM:

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Olsztynie uprzejmie informuje, że prace budowlane wjazdu do nowobudowanego marketu „Biedronka” przy ul. Sikorskiego nie zostały jeszcze przez tut. Zarząd odebrane. Wykonawca robót został zobligowany do usunięcia wszelkich usterek do 02 grudnia br.

[...]

Pierwszeństwo pieszych i rowerzystów wskazywać powinno oznakowanie poziome: linie P-10 „przejście dla pieszych”, P-11 „przejazd dla rowerów” oraz pionowe: znaki D-6b „przejście/przejazd”, które pojawi się po zakończeniu prac na przedmiotowym wjeździe. 

W tym czasie udało się obniżyć jeden z krawężników oraz zmniejszyć nachylenie drogi dla rowerów na dojeździe do przejazdu. Niestety nadal przejazd był nieoznakowany, wobec czego napisałem kolejne pismo do MZDiM, w którym ponownie poprosiłem o uzupełnienie oznakowania. Wyraziłem również zaniepokojenie dopuszczeniem do użytkowania wadliwie wykonanego i nieoznakowanego przejazdu dla rowerów.

Pismo to pozostało bez odpowiedzi. Do końca roku nie wykonano oznakowania pionowego i poziomego, wobec czego 27 stycznia 2012 r. wysłałem pismo do Prezydenta Olsztyna, w którym zadałem pytania:

 1. Czy prace budowlane zostały odebrane? Proszę o udostępnienie protokołów z wizji lokalnych, jeśli takowe się odbyły.
 2. Jakie konsekwencje zostały wyciągnięte w stosunku do wykonawcy ze względu na to, że do 2 grudnia nie usunął usterek?
 3. Jakie konsekwencje zostały wyciągnięte bądź planuje się wyciągnąć ze względu na fakt, że do dzisiaj przejazd nie został oznakowany zgodnie z wytycznymi?
 4. Jakie podjęto dalsze kroki mające na celu usunięcie usterek?
 5. Na jakiej podstawie prawnej odbywa się obecnie ruch na odcinku drogi, który nie został odebrany?
 6. Dlaczego i na jakiej podstawie dopuszczono do użytku infrastrukturę wykonaną niezgodnie z obowiązującymi przepisami, w sposób zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego?
 7. Czy i jakie zostały lub zostaną wprowadzone procedury mające na celu uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości?

Odpowiedź od prezydenta przyszła już po paru dniach:

[...] z informacji uzyskanych w MZDiM wynika, iż usterki techniczne wykryte na ścieżce rowerowej przy ul. Sikorskiego zostały już usunięte. Krawężnik został obniżony „na zero” a spadki podłużne na dojeździe zostały poprawione i są zgodne z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać drogi publiczne.

Oznakowanie pionowe i poziome zostanie uzupełnione w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Niezależnie od powyższego zobligowałem MZDiM w Olsztynie do przeprowadzenia przeglądu gwarancyjnego wykonanych prac w okresie wiosennym, nie później niż do 30.04.2012 roku.

Jak widać MZDiM wprowadza w błąd nie tylko mieszkańców, ale także prezydenta miasta - jeden z krawężników do dzisiaj nie został obniżony. Podany termin jest już drugim, w którym drogowcy zobowiązali się do zakończenia prac w tym miejscu. Odpowiedzi na komplet pytań nie uzyskałem do dzisiaj.

We wskazanym terminie pojawiło się oznakowanie pionowe, ale poziomego nie wykonano aż do 11 maja br., w związku z czym tego dnia wysłałem kolejne pismo do prezydenta - skargę na MZDiM.

Fot. 1. Maj 2012 roku - przejazd bez oznakowania poziomego.

Przejazd dla rowerów Sikorskiego x Biedronka.

W odpowiedzi przesłanej 12 czerwca br. prezydent napisał:

Z informacji jakie uzyskałem wynika, że oznakowanie poziome (znak P-23) w tym miejscu zgodnie z harmonogramem będzie wykonane podczas malowania oznakowania na jezdniach i ścieżkach w innych częściach Olsztyna. Powinno to nastąpić do końca czerwca.

Był to już trzeci termin wykonania pełnego oznakowania - poprzednie dwa nie zostały dotrzymane, o czym poinformowałem w kolejnym piśmie.

Po napisaniu czterech pism, otrzymaniu trzech odpowiedzi, po ponad ośmiu miesiącach od pierwszej prośby o oznakowanie przejazdu, pod koniec czerwca w końcu pojawiły się znaki P-10 i P-11.

Fot. 2. Lipiec 2012 roku - przejazd z oznakowaniem poziomym.

Przejazd dla rowerów Sikorskiego x Biedronka.

Nadal nie wykonano jednak znaków P-23.

W wypowiedzi dla Gazety Wyborczej rzecznik MZDiM powiedział:

Otóż, owszem drogowcy mają wiedzę i odpowiednie doświadczenie pozwalające na zarządzanie drogami i koordynowanie ruchu. Ale jest jeszcze jedna istotna różnica między pracownikami MZDiM a kierowcami, mieszkańcami czy internautami wypowiadającymi się na forach internetowych. To ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Za swoje decyzje, za wszelkie zmiany lub niewprowadzanie zmian biorą odpowiedzialność. Także karną!

Czy na pewno za swoją bezczynność urzędnicy pracujący w MZDiM ponoszą odpowiedzialność? Czy trzeba czekać na tragiczny wypadek, żeby wzięli się do pracy, za którą otrzymują wynagrodzenie? A może nawet po takim wypadku usłyszymy, że było to „pierwsze od wielu lat tragiczne zdarzenie na przejeździe dla rowerów, którego ofiarą był rowerzysta”?

Aktualizacja 4 lipca 2012 r.

Otrzymałem dzisiaj od Prezydenta Olsztyna niniejsze wyjaśnienie:

W odpowiedzi na e-mail z dnia 15.06.2012r. uprzejmie informuję, że poleciłem MZDiM wyjaśnienie sprawy nie oznakowania przejazdu dla rowerów, o którym wspomniał Pan w swoim piśmie, a także przyspieszenie wykonania tego przejazdu. Zostałem zapewniony, że przejazd dla rowerów oraz przejście dla pieszych zostanie wymalowane w trybie natychmiastowym. Za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszam.

ZałącznikWielkość
2011-10-26 do MZDiM.pdf622.94 KB
2011-11-30 odp. MZDiM.pdf195.02 KB
2011-12-11 do MZDiM.pdf425.63 KB
2012-01-27 do prezydenta.pdf27.87 KB
2012-02-06 odp. prezydenta.pdf149.14 KB
2012-05-11 do prezydenta.pdf565.59 KB
2012-06-12 odp. prezydenta.pdf828.75 KB
2012-06-12 do prezydenta.pdf159.77 KB

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

2 + 1 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4