Strefa płatnego parkowania poza drogami publicznymi? W Olsztynie można! AKTUALIZACJA

 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.

Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych w art. 13. mówi:

1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za:
1) parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania;

Po zapowiedziach rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania m.in. o pl. Solidarności, poprzez Platformę Konsultacji Społecznych zwróciłem się do MZDiM z pytaniem: czy pl. Solidarności stanowi drogę publiczną?

24 lutego 2012 roku otrzymałem informacjęPlac Solidarności nie jest drogą publiczną. Oczywistą konsekwencją tej odpowiedzi było kolejne pytanieNa jakiej zatem podstawie zamierza się poza drogami publicznymi pobierać opłaty za parkowanie na drogach publicznych? MZDiM odpowiedział:

Jeśli chodzi o plac Solidarności to wciąż są ustalane zasady pobierania opłat za parkowanie na nim. Jeżeli nie zostanie włączony w ciąg dróg publicznych, to będzie działał jak płatny parking na podstawie innych przepisów niż ustawa o drogach publicznych.

Podobne wyjaśnienia pojawiły się m.in. na portalu gazeta.pl:

Jednak w tym przypadku urzędnicy ratusza zachodzą w głowę, jak wyegzekwować od kierowcy opłaty za postój. - Problem jest taki, że plac ten nie znajduje się w tzw. pasie drogowym - mówi Paweł Pliszka, rzecznik drogowców.

Od daty udzielenia ww. odpowiedzi przez MZDiM nie weszła w życie, ani nawet nie została podjęta, uchwała o zaliczeniu pl. Solidarności do kategorii dróg gminnych. Mimo to, 29 lutego br. na sesji Rady Miasta Olsztyna przegłosowano uchwałę nr XX/337/12, rozszerzającą strefę m.in. o pl. Solidarności. Uchwała weszła w życie 18 kwietnia br., choć... nie do końca. Okazało się, że strefy nie rozszerzono ani na pl. Solidarności, ani na pl. Dunikowskiego. Jak donosiły media "drogowcy nie pobierają jednak tam opłat, bo nie zamontowali parkomatów". Swoje wzburzenie takim podejściem do przestrzegania prawa przez MZDiM wyraziłem we wpisie na Platformie Konsultacji Społecznych i poprosiłem o podanie konkretnych przepisów, na podstawie których odstąpiono od pobierania opłat w wybranych miejscach strefy płatnego parkowania, obowiązującej w nowych granicach. MZDiM znalazł jednak zaskakującą odpowiedź:

Nie odstąpiliśmy od pobierania opłat, a jedynie nie prowadzimy tam kontroli do chwili, gdy nie zostaną zainstalowane urządzenia. Nie ma też w tych miejscach oznakowania informującego o strefie płatnego parkowania (lub jest ono przysłonięte).

Kuriozalne wyjaśnienie. Dobrze przynajmniej, że MZDiM przyznał iż nie oznakował Strefy Płatnego Parkowania zgodnie z obowiązującym prawem - tylko co z tego, skoro żadnych konsekwencji wobec łamiących prawo nie wyciągnięto?

Wobec pojawiających się kłopotliwych pytań, wątek został z naruszeniem regulaminu Platformy Konsultacji Społecznych zamknięty.

Ostatecznie, o czym 8 maja poinformowała Gazeta Wyborcza, zakupione parkomaty ustawiono i strefa zaczęła obowiązywać w nowych granicach. Co ciekawe, ze strefy wyłączony został krótki odcinek drogi dojazdowej do pl. Solidarności, zaś sam plac oznakowano znakiem D-44.

Koniec strefy parkowania.

Skutek tego wyłączenia jest łatwy do przewidzenia - skumulowanie maksymalnej liczby samochodów w tej enklawie.

Strefa płatnego parkowania na pl. Solidarności - poza drogą publiczną.

Ponieważ do dnia otwarcia strefy na pl. Solidarności nie został on włączony do dróg publicznych, 16 maja poprosiłem Prezydenta Olsztyna o wyjaśnienie poniższych kwestii:

 • na jakiej podstawie pobierana jest obecnie opłata za parkowanie na pl. Solidarności?
 • na jakiej podstawie plac został oznakowany znakiem D-44?
 • dlaczego ze strefy płatnego parkowania wyłączono (odpowiednie znaki D-44 i D-45) łącznik pl. Solidarności z ul. Głowackiego?

Do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi. W zamian za to, 23 maja br. ok. godz. 14, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna udostępniono projekt uchwały nr 420/12 w sprawie zmiany przebiegu dróg gminnych nr 320004 N (ul. Michała Kajki), 312002 N (ul. Feliksa Nowowiejskiego), 311012 N (ul. Marcina Kromera) i 314007 N (ul. Bartosza Głowackiego). Pod tym niewiele mówiącym tytułem odkrywamy niezwykle ciekawy materiał. Z załączników do uchwały wynika, że nie tylko pl. Solidarności znajduje się poza obszarem dróg publicznych, ale najprawdopodobniej także następujące miejsca:

 • parking między ul. Kościuszki a pl. Pułaskiego (przy "Manhattanie"),
 • parkingi przy ul. Nowowiejskiego (dla samochodów osobowych oraz dla autokarów).

AKTUALIZACJA 19.06.2012

Otrzymałem przed chwilą pismo, stanowiące podobno odpowiedź na wysłane 16 maja pytania. Nadal nie wiem jaka jest podstawa prawna pobierania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania poza drogami publicznymi. Wszystko wskazuje na to, że opłaty pobierane są niezgodnie z prawem. Ciąg dalszy nastąpi.

ZałącznikWielkość
2012-06-19 odp. Prezydenta Olsztyna.pdf444.44 KB

Już poprawili mapki i pl. Solidarności od 30.06.2012 będzie w strefie płatnego parkowania, co nie zmienia faktu że opłaty obecnie są tam pobierane nielegalnie.

Proponuję napisać do wojewody. W moim mieście takie miejsca obaliłem wnioskiem do wojewody o wszczęcie kontroli uzasadniając swoją rację. Natomiast w innym województwie wojewoda miał to gdzieś ... dając wywodną odpowiedz.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

1 + 10 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4