Olsztyńskie przystanki autobusowe.

 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.

Przystanek autobusowy.

Elementy infrastruktury przystankowej

Do elementów infrastruktury przystankowej zaliczyć można:
=> wiatę przystankową, ławkę, kosze na śmieci, itp.;
=> urządzenia systemu informacji pasażerskiej (rozkład jazdy, plany, itp.).

W niniejszym wpisie przedstawię rodzaje wiat przystankowych oraz elementy informacji pasażerskiej dostępne na przystankach autobusowych.

 

Wiaty przystankowe

W Olsztynie obecnych jest kilka typów wiat przystankowych. Duża różnorodność zastosowanych rozwiązań wynika przede wszystkim z rozłożenia w czasie budowy i remontów wiat.

Do dzisiaj zachowało się wiele znanych także w innych miastach wiaty starego typu (często zwane "gdańskimi"): o metalowym stelażu wypełnionym płytami pilśniowymi. Pierwsze wiaty tego typu pojawiły się w Olsztynie w 1978 roku.

Fot. 1. Przystanek Stadion w kierunku centrum. Wiata typu "gdańskiego".

Wiata typu "gdańskiego".

Obecne malowanie - żółto-czerwone - odpowiada pierwotnemu z różnicą w postaci braku na żółtych płaszczyznach koła z wpisaną w nie literą A, oznaczającą przystanek autobusowy. Jesienią 2004 roku część przystanków pomalowano na biało z czerwonym i niebieskim pasem u dołu - zgodnie z firmowym malowaniem MPK Olsztyn. Malowanie to nie przyjęło się i powrócono do schematu żółto-czerwonego.

W latach dziewięćdziesiątych wprowadzono nowe wiaty, typu Gamma oraz Beta, których producentem była firma Budotechnika. W wiatach tego typu metalowy szkielet uzupełniony był płytami pleksi bądź szkłem hartowanym. W jednej z odmian, bezpośrednio do wiaty przylegał kiosk (serii Alaska).

Fot. 2. Przystanek Szpital Dziecięcy w kierunku ul. Dworcowej. Wiata starego typu Beta.

Wiata typu Gamma z kioskiem.

Wiaty te okazały się zbyt delikatne i z czasem stały się częstym obiektem dewastacji. Płyty pleksi zaczęto zastępować metalowymi arkuszami, co znacząco obniżyło estetykę wiat. Na przestrzeni ostatnich lat wiaty tego typu malowane były wg różnych schematów, zwykle w barwy zielone i żółte lub niebieskie.

Fot. 3. Przystanek Stadion w kierunku Jarot. Wiata typu Gamma w kolorze zielonym.

Wiata typu Gamma z kioskiem.

XXI wiek to początek nowej ery w wiatach przystankowych. Stare wiaty z płyt pilśniowych oraz podatne na wandalizm wiaty z pleksi zaczęły być zastępowane przez wiaty typu Steel produkowane przez firmę Budotechnika. Stalowy, lakierowany szkielet oraz elementy wykonane ze stali nierdzewnej zapewniają większą odporność na ataki wandali. Podatne na dewastację płyty z pleksi zastąpiło szkło hartowane o grubości 8mm. Jedynie pokrycie dachu wykonane jest z poliwęglanu. Na całej długości wiaty zamontowana jest drewniana ławka.

Fot. 4. Przystanek Jarocka w kierunku al. Sikorskiego. Wiata typu Steel.

Wiata typu Steel.

Jedną z wersji wiat typu Steel są wiaty umieszczone na przystankach na ul. Limanowskiego. Węższy chodnik wymusił także węższą kontrukcję wiaty przystankowej.

Fot . 5. Przystanek Limanowskiego. Wiata typu Steel w wąskiej wersji.

Wąska wersja wiaty typu Steel.

Ciekawym rozwiązaniem są wiaty połówkowe typu Vega ustawione przy al. Piłsudskiego, na przystanku C.H. Alfa. Ze względu na ograniczoną więziennym murem szerokość chodnika, konieczne było zamontowanie wiat o mniejszej głębokości.

Fot. 6. Przystanek C.H. Alfa w kierunku pl. Jana Pawła II. Wiata połówkowa typu Vega.

Wiata połówkowa typu Vega.

Nietypowa wiata, jedyna tego rodzaju w Olsztynie, znajduje się na przystanku Bydgoska przy ulicy Jagiellońskiej.

Fot. 7. Przystanek Bydgoska w kierunku centrum miasta.

Nietypowa wiata na przystanku Bydgoska.

Informacja pasażerska

Przystankowa informacja pasażerska w Olsztynie jest dość uboga. Na przystankach znajdują się:

 • numer ewidencyjny,
 • numery zatrzymujących się na przystanku linii,
 • tablica z rozkładami jazdy.

Fot. 8. Numer ewidencyjny przystanku.

Numer przystanku.

 

Fot. 9. Numery linii zatrzymujących się na przystanku.

Numery zatrzymujących się linii.

 

Fot. 10. Tablica z rozkładami jazdy.

Tablica z rozkładami jazdy.

Brak jest nazwy przystanku, a mapa połączeń komunikacyjnych znajduje się jedynie na wybranych, najważniejszych, przystankach jako część podświetlanych gablot reklamowych, o których mowa w dalszej części. Najistotniejszym elementem informacji pasażerskiej na przystanku jest rozkład jazdy.

Fot. 11. Tabliczka rozkładowa.

Tabliczka rozkładowa.

Tabliczki przystankowe zawierają wszystkie potrzebne informacje, tj.:

 • nazwę i numer przystanku,
 • nr linii,
 • kierunek oraz trasę linii z podaniem kolejnych przystanków oraz nazw ulic, na których się znajdują,
 • godziny odjazdów,
 • ceny biletów jednorazowych,
 • dane teleadresowe przewoźnika,
 • datę początkową obowiązywania rozkładu.

Godziny odjazdów prezentowane są w tabeli, z podanie godziny i minut każdego odjazdu. Ten sposób prezentacji ukrywa regularność odjazdów i ich częstotliwość, przez co utrudnia zapamiętanie całego rozkładu jazdy. W rozkładach linii nocnych na początku wymienione są godziny odjazdów przed północą, co znacząco ułatwia korzystanie z nich.

Oprócz tabliczek rozkładowych na tablicy znajduje się także informacja o datach obowiązywania rozkładów jazdy "Dni robocze wolne od nauki szkolnej".

Fot. 12. Informacja o dniach obowiązywania rozkładów jazdy "Dni robocze wolne od nauki szkolnej".

Daty obowiązywania nietypowych rozkładów jazdy.

We wrześniu 2009 roku na niektórych przystankach postawiono wspomniane już wcześniej podświetlane gabloty reklamowe. Poza treścią reklamową zamieszczono w nich schemat linii autobusowych MPK, a na szczycie gabloty, na ekranie diodowym, wyświetlane są informacje dla pasażerów. W przeciwieństwie do reklam, schemat linii jest niepodświetlony. Mimo oświetlenia rejonu przystanków przez uliczne latarnie, schemat jest po zmierzchu nieczytelny.

Fot. 13. Przystanek Planetarium w kierunku ul. Dworcowej. Gablota reklamowa.

Gablota reklamowa.

Dużo wątpliwości wzbudza także lokalizacja niektórych gablot. Szczegóły na stronie http://pokazywarka.pl/cityshit/

Inne informacje

Zakaz palenia

Fot. 14. Zakaz palenia.

Zakaz palenia.

Uchwałą nr LVII/755/06 w sprawie ustalenia stref wolnych od dymu tytoniowego pod wiatami przystanków autobusowych na terenie miasta Olsztyn z 22 lutego 2006 (Dz. Urz. Woj. W-M nr 40/2006 poz. 828) Rada Miejska w Olsztynie przyjęła (jak się przyjęło to nazywać) "zakaz palenia na przystankach", dotyczący faktycznie jedynie wiat przystankowych:

Ustala się strefy wolne od dymu tytoniowego obejmujące obszar pod wiatami przystanków autobusowych na terenie miasta Olsztyn.

Ponieważ wykonuję model takiego przystanku, jestem zainteresowany uzyskaniem podstawowych jego wymiarów. Mieszkam pod Warszawą stąd nie mogę po prostu zmierzyć.. Gdzie mogę o jakiś plan się zwrócić?

Jednocześnie pragnę sprostować, że licówka dachu pierwotnie nie była ani czerwona, ani blaszana. Była pokryta polakierowanymi deseczkami. Zapewne dopiero, gdy lakier się zniszczył pomalowano je na czerwono, a ostatecznie zastąpiono fałdowaną blachą.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

1 + 0 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4