Ostatni kurs "czternastki"

  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.

31 października 2010 roku autobus Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wykonał ostatni kurs linii nr 14, łączącej Barczewo z Olsztynem. Likwidacja komunikacji miejskiej w tej relacji to efekt braku porozumienia w kwestii finansowania połączenia między władzami Olsztyna i Barczewa. Warto zauważyć jednak, że jest to ostatni z wielu odcinków serialu, który doprowadził do likwidacji linii.

Fot. 1. Marzec 2006 roku - autobus MPK na linii nr 14, na pętli w Barczewie.

Czternastka w BarczewieOba miasta linia komunikacji miejskiej połączyła 2 maja 1974 roku, początkowo kursując z pl. Pułaskiego ulicami: Kopernika – pl. Bema – Kętrzyńskiego – Towarową – Budowlaną – Lubelską do Barczewa. W 1978 roku linia kursowała już z pętli przy dworcu, zlokalizowanej na al. Kaliningradzkiej (obecnie Dworcowa), ulicami: Towarową – Budowlaną i Lubelską do Barczewa. Tą trasą autobusy linii nr 14 kursowały aż do 2005 roku, kiedy 1 września linia została przedłużona do pętli znajdującej się na ul. Knosały. Dzięki temu rozwiązaniu autobusy przyjeżdżały do ścisłego centrum miasta oraz zatrzymywały się przy samym dworcu głównym.

Fot. 2. Rozkład jazdy linii nr 14 z 1985 roku (źródło: Gazeta Olsztyńska, 1985 r.).

Rozkład czternastki z 1985 roku.

Porównanie rozkładów jazdy z 1985 roku oraz przełomu XX i XXI w. przynosi odpowiedź na pytanie o przyczynę malejącej popularności tej linii. Trudno wskazać kiedy „błędne koło” domknęło się, ale prawdopodobnie zmniejszająca się wskutek rozwoju motoryzacji liczba pasażerów wpłynęła na likwidację części kursów. Okrojony rozkład jazdy z kolei wpłynął na dalszy spadek liczby pasażerów, który po wejściu na rynek prywatnych przewoźników dodatkowo nasilił się. Mniejsza liczba pasażerów to mniejsza liczba kursów i koło się zamyka.

Rok

1985

1999

2003

2004

2007

2010

Liczba kursów (Olsztyn-Barczewo)

61

38

35

35

31

20

Cena biletu normalnego

20,00 zł

3,20 zł

4,50 zł

3,00 zł

4,00 zł

4,50 zł

Jak widać w powyższej tabeli cena biletu w 2003 roku podskoczyła do absurdalnej kwoty 4,50 zł. Próby ratowania sytuacji poprzez obniżenie cen do 3,00 zł w 2004 roku i wydłużenie trasy do centrum w 2005 na niewiele się zdały i w kolejnych latach powrócono do praktyki podnoszenia cen, co w gruncie rzeczy oznaczało jedno: wyciszanie popytu. Już wtedy było jasne, że linia, bez wsparcia władz lokalnych, prędzej czy później zostanie zlikwidowana, co ostatecznie nastąpiło 31 października br.

Dokładne informacje dotyczące „czternastki” pojawią się na stronie w przyszłym roku, w ramach budowania bazy danych o historii linii komunikacji miejskiej w Olsztynie.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

6 + 1 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4