Co władze miasta ukrywają przed mieszkańcami?

 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
Etykiety:  

Dostęp do informacji publicznej w MZDiM to fikcja.

W jednym z pierwszych wpisów informowałem o nieprzestrzeganiu przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Niestety, Miejski Zarząd Dróg i Mostów nadal narusza konstytucyjne prawo do informacji, ukrywając przed mieszkańcami dokumenty dotyczące spraw publicznych.

 

Skryty Miejski Zarząd Dróg i Mostów

28 września br. roku, po lekturze artykułu pt. opublikowanego na portalu wm.pl pod adresem http://olsztyn.wm.pl/18675,Drogowcy-likwiduja-zebry-W-Olsztynie-nie-szanuja-pieszych.html, wystąpiłem do MZDiM z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej (w załącznikach). Wśród dokumentów, o przesłanie których prosiłem, znalazły się:

 • Raport KBRD, jeśli jest to inny dokument niż dostępny na Platformie Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta (http://konsultacje.olsztyn.eu/index.php/forum/18-transport-i-czno/132-pi...).
 • Audyt bezpieczeństwa dla przejść przez ul. Śliwy, ul. Wyszyńskiego oraz dla innych przejść, dla których audyty wykonano.
 • Koszt wykonania ww. audytów (każdego z nich).
 • Dla jakich przejść planowane jest wykonanie kolejnych audytów bezpieczeństwa?
 • Analiza wypadkowości sporządzona przez policję.
 • Inne materiały związane z planowaną likwidacją przejść, wykonane po sporządzeniu protokołu KBRD z dnia 20.05.2010 r., w szczególności analizy ruchu pieszych (w tym także przez przejścia sąsiednie, które przejmą ten ruch po likwidacji przedmiotowych przejść).

oraz

 • „Standardy techniczne dla infrastruktury rowerowej dla sieci dróg rowerowych Miasta Olsztyna”.

Bez tych dokumentów jakakolwiek próba merytorycznej dyskusji o likwidacji przejść dla pieszych jest niemożliwa. Ukrywając ww. dokumenty MZDiM odbiera mieszkańcom możliwość sprawowania nad nim kontroli.

W poniedziałek, 11 października, udałem się do MZDiM aby zapytać o stan sprawy. Usłyszałem, że wniosek został przekazany kierownikowi Wydziału Inżynierii Ruchu i Oświetlenia, ale kierownik wraca z urlopu dopiero 12 października. Na moją uwagę, że tego dnia mija termin odpowiedzi, usłyszałem, jakże cenną, radę: „niech pan będzie elastyczny”. Póki co, korzystam z rady i pozostawiam to bez komentarza.

12 października br. minął ustawowy termin udzielenia odpowiedzi na mój wniosek. Niestety, dokumentów nie udostępniono. Jak pisałem na początku: nie jest to pierwszy przypadek kiedy Miejski Zarząd Dróg i Mostów narusza konstytucyjne prawo do informacji.

Biorąc pod uwagę fakt, że wskazane przeze mnie dokumenty powinny stanowić argumenty dla podejmowanych przez MZDiM decyzji, dziwi ich niepublikowanie. Chyba, że te decyzje pozostają w sprzeczności z ww. dokumentami...

Aktualizacja 2 kwietnia 2011: sprawa zakończyła się skierowaniem skargi do WSA i oczywiście przegraną MZDiM. Więcej informacji: http://kmo.borol.net/node/39

Prezydent nie lepszy

Aby opisać historię próby uzyskania dostępu do „Koncepcji budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie miasta Olsztyna” musiałem sięgnąć do notatek.

 • 30 czerwca br. wystąpiłem do Urzędu Miasta z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, w tym „Koncepcji budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie miasta Olsztyna”.
 • 8 lipca otrzymałem odpowiedź, w której odesłano mnie do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie, w związku z czym w tej instytucji złożyłem wniosek o dostęp do informacji publicznej.
 • 13 lipca otrzymałem odpowiedź z MZDiM, w której poinformowano mnie, że „Koncepcja budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie miasta Olsztyna” znajduje się w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta.
 • Po zasięgnięciu tej informacji zwróciłem się do osoby zajmującej się informacją publiczną z prośbą o udostępnienie żądanego przeze mnie dokumentu. Następnego dnia otrzymałem  rzetelną i wyczerpującą (w możliwym dla tej osoby zakresie) informację:

Odpowiadając na Pana e-mail nawiązujący do złożonego przez Pana wniosku w dniu 30.06.2010r., chciałbym poinformować, że uzgodniłem z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Olsztyn, iż dokument „Koncepcja budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie m. Olsztyna”, z uwagi na to że nie jest dostępny w formie elektronicznej [podkreślenie moje] oraz z uwagi na jego dużą objętość, zostanie Panu udostępniony do wglądu w Wydziale Środowiska, pokój nr 106.

Ze zdziwieniem przyjąłem, że w XXI w. Urząd Miasta nie zamawia dokumentów w wersji elektronicznej. To nie tylko kwestia wygody pracy, ale także właśnie np. możliwości udostępnienia materiałów mieszkańcom. Ponieważ mam zwyczaj drążyć temat, odnalazłem ogłoszenie o zamówieniu na wykonanie przedmiotowego opracowania oraz SIWZ. W dokumentacji, dostępnej na stronie internetowej Urzędu Miasta pod adresem http://www.ebok.olsztyn.eu/bip/index.php?t=210&id=199115&, w rozdziale III, na stronie 5 możemy przeczytać (podkreślenia moje):

Zawartość opracowania objętego przedmiotem zamówienia:
a.    Szczegółowa koncepcja przebiegu sieci rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie Olsztyna w 6 egzemplarzach oraz w wersjach elektronicznych:
- rysunki w plikach typu dxf w wersji niechronionej przed zmianami, umożliwiającej edycję w programie AutoCAD 2004 oraz w wersji autorskiej zabezpieczonej przed edycją i wprowadzeniem zmian; rysunki po otwarciu na komputerze powinny na monitorze wyglądać tak samo, jak wydrukowane,
- teksty w wersji niezabezpieczonej przed edycją oraz w wersji autorskiej zabezpieczonej przed  wprowadzeniem zmian,
- rysunki pomniejszone do formatu A3 i teksty w wersjach typu PDF (Adobe Reader) zabezpieczonych przed edycją, do umieszczenia na stronach internetowych Zamawiającego lub Urzędu Miasta Olsztyn.
b.    Program budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie Olsztyna w 6 egzemplarzach oraz w wersjach elektronicznych, jak w p. 1.
c.    Studium wykonalności budowy sieci ścieżek rowerowych w 6 egzemplarzach oraz w wersjach elektronicznych, jak w p. 1.
d.    Analizowane warianty tras wraz z wszelkimi uzyskanymi opiniami i uzgodnieniami dotyczącymi Szczegółowej koncepcji przebiegu ścieżek rowerowych, Program budowy ścieżek rowerowych na terenie Olsztyna oraz Studium wykonalności budowy sieci ścieżek rowerowych – 6 egzemplarzy oraz wersje elektroniczne, jak w p. 1.

 • 28 lipca zwróciłem się do Prezydenta Miasta z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy - nieprawidłowych odpowiedzi i braku wersji elektronicznej.
 • 13 września wysłałem upomnienie ze względu na brak odpowiedzi na moje pismo.
 • 16 września Prezydent wystosował pismo wyjaśniające nieprawidłowe odpowiedzi i poinformował, że polecił "Dyrektorowi Wydziału Środowiska oraz Kierownikowi Jednostki Realizującej Projekt V przygotowanie wspólnej odpowiedzi, która zostanie przesłana w drodze odrębnego pisma". Niestety, ustalanie zeznań trwa już prawie miesiąc, bo...
 • 12 października wysłałem kolejne upomnienie w związku z brakiem odpowiedzi.

Podsumowując, minęło:

105 dni od wysłania wniosku o udostępnienie „Koncepcji budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie miasta Olsztyna"

77 dni od pisma do Prezydenta z prośbą o wyjaśnienie sprawy

30 dni od pierwszego upomnienia

27 dni od pierwszego pisma Prezydenta

1 dzień od drugiego upomnienia

„Koncepcji budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie miasta Olsztyna" nadal nie otrzymałem.

ZałącznikWielkość
2010-09-28 MZDiM - wniosek o dostęp do informacji publicznej.pdf42.79 KB

Witam,

Stow. "Swiąta Warmia", SKZ OW-M i FRO mają szereg doswiadczeń i już rozstrzygnieć organnów odwolawczych dot. nieudzielania inf. publ. w UM (w tym MKZ, WAiB) i WKZ. Zachęcam do kontaktu i do skorzystania z naszych doświadczeń w tym względzie.

Pozdr.

J.S.

Widać niewiele to urzędników nauczyło, ale dzięki za propozycję. Dzisiaj dostałem "odpowiedź" z MZDiM - bez większości informacji, o które prosiłem. Zastanawiam się czy dyrektor Jaszczuk robi to złośliwie...

Niestety, nie będzie zmiany kierownictwa MZDiM :(

Nieprawomocnym orzeczeniem WSA w Olsztynie, sprawa z mojej skargi na bezczynność MZDiM została umorzona (zgodnie z moim wnioskiem, wobec udzielenia odpowiedzi po złożeniu skargi), a na moją korzyść zasądzono od MZDiM zwrot kosztów sądowych. Sprawę przedstawię dokładniej po uprawomocnieniu się orzeczenia. Warto walczyć o swoje prawa.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

4 + 4 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4