Rondo na Os. Generałów - sukces czy porażka?

 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.

C-12 - rondo.Dzisiaj o godzinie 11 odbył się odbiór robót na rondzie na Os. Generałów, na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego, Hallera i Popiełuszki. To coraz bardziej ruchliwe skrzyżowanie było jednocześnie tymczasową (ledwie przez kilkanaście lat) pętlą autobusową JAROTY. Wraz z rondem zaprojektowano także zatokę postojową dla autobusów komunikacji miejskiej. Jak ocenić to rozwiązanie i jego realizację? Sukces czy porażka?

 

Sukces

Rondo u zbiegu ulic Wilczyńskiego, Hallera i Popiełuszki.

 • Po kilkunastu latach prowizorki mamy w końcu rozwiązanie, które choć częściowo poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego w tym rejonie.
 • Zdecydowanie powinien poprawić się komfort pracy kierowców autobusów komunikacji miejskiej.
 • Uniknęliśmy kolejnej sygnalizacji świetlnej. W zamian mamy nowoczesne rozwiązanie, które z jednej strony uspokaja ruch, a z drugiej poprawi płynność ruchu w tym rejonie.
 • Przy okazji budowy ronda powstała zatoka postojowa dla autobusów komunikacji miejskiej.
 • Oprócz ronda i zatoki mamy też ponad 300 m nowych ścieżek rowerowych o nawierzchni bitumicznej.

Porażka

 • Na proste rozwiązanie czekaliśmy kilkanaście lat. W tym czasie, na tym skrzyżowaniu, męczyli się kierowcy samochodów, autobusów oraz piesi.
 • Co gorsza, rondo stanowi tylko tymczasowe rozwiązanie problemów komunikacji zbiorowej w tym rejonie. Przedsiębiorstwo Budowlane ARBET planuje budowę osiedla składającego się z 6 bloków, zlokalizowanego na południe od istniejącej zabudowy - tzw. "Belwederu". Już teraz sprzedawane są mieszkania w jednym z budynków (najmniejszym z projektowanych) na tym osiedlu - na razie będą to zatem 52 mieszkania, docelowo kilkaset. Już teraz trzeba myśleć jak ten problem będzie rozwiązany, bo w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego "Kortowo - Sady", obejmującym ten obszar, próżno szukać jakiejkolwiek pętli autobusowej. Podobnie jest w przypadku MPZP "Jaroty - jednostka B11", ale tam miejsce na pętlę autobusową się znalazło - zajęta zostanie część parkingu przy ul. Janowicza.


Pokaż Os. Generałów na większej mapie

 • Wraz z budową ronda powstała zatoka postojowa dla autobusów. To dobrze, ale gorzej, że powstała na przystanku dla wsiadających. Na tak dużej pętli, gdzie odjazdy nie odbywają się po kolei, będzie to pewne utrudnienie, zwłaszcza dla pasażerów.
 • Mamy piękną zatokę postojową na przystanku dla wsiadających, ale MZDiM zapomniał niemal zupełnie o przystanku dla wysiadających. Znak D-15 stoi, ale peronu dla wysiadających nie ma.

Przystanek dla wysiadających - brak peronu dla pasażerów.

 • W prasie opisywano magiczne właściwości nowej nawierzchni ścieżek rowerowych. Inny kolor, choć znacznie droższy, miał zapewnić większe bezpieczeństwo poprzez łatwiejszą identyfikację ścieżki rowerowej. Niestety to nie wyszło. Zanim pojawią się zgryźliwe komentarze, informuję, że po ścieżce rowerowej chodzili także  młodsi uczestnicy ruchu oraz przedstawiciele komisji odbierającej roboty. Nie zauważyłem by którykolwiek z członków komisji sprawdzał jakość nawierzchni jadąc na rowerze.

Nowa, kolorowa, nawierzchnia ścieżek rowerowych.

 • Wybudowano wprawdzie nowe ścieżki rowerowe, ale w skali całego układu zrobiono to bez głowy. Otóż, ścieżkę wzdłuż ul. Wilczyńskiego poprowadzono jej południową stroną. Tymczasem, za skrzyżowaniem z ul. Bartąską i Kutrzeby, ścieżka znajduje się po północnej stronie. To skrzyżowanie jest bardzo obciążone - ul. Bartąska to jedyna droga z tzw. Os. Zacisze do centrum miasta, z drugiej strony ul. Kutrzeby prowadząca z dużego skupiska bloków wielorodzinnych. Brak przejazdów dla rowerów sprawia, że trzeba będzie przekraczać ul. Wilczyńskiego prowadząc rower. Nie da się ukryć, że brak przejazdu jest z korzyścią dla bezpieczeństwa, ale o wygodzie nie może być mowy. Prośbę o przedstawienie argumentów za takim projektem ścieżek rowerowych wysyłam do MZDiM. Co ciekawe, na końcu nowej ścieżki, przed skrzyżowaniem z ul. Bartąską, stanął znak C-13 (prawy górny róg poniższego zdjęcia). Prawdopodobnie miał być C-13a, ale kto by zwracał uwagę na takie szczegóły.

Skrzyżowanie z ul. Bartąską. Koniec ciągu pieszo-rowerowego, a początek drogi dla rowerów?

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

9 + 2 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4