Z drogi śledzie, tramwaj jedzie!

  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.

A-21 - tramwaj.

olsztyńskietramwaje.pl na urlopie (czekamy na relację z kraju bratanków!), więc na chwilę pozwolę sobie przejąć pałeczkę informatora tramwajowego. 21 września upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu Zaprojektowanie i wykonanie linii tramwajowej, odcinka ulicy Obiegowej, zajezdni tramwajowych, przejścia podziemnego pod al. Piłsudskiego, przebudowy skrzyżowań dla potrzeb poprowadzenia linii tramwajowej w ramach programu budżetowego: „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”. Jest już dostępne zestawienie wniosków.

Poniżej przedstawiam zestawienie w nieco uboższej wersji niż oryginalne, ale za to z odnośnikami do stron internetowych każdego z przedsiębiorstw.

Numer wniosku Firma (nazwa) wykonawcy Narodowość
Zestawienie zbiorcze wniosków złożonych w postępowaniu.
1 MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. (LIDER)
ACCIONA INFRAESTRUCTURAS S.A.
(PARTNER)
GRUPA ZUE S.A.
(PARTNER)
Przedsiębiorstwo TOR–KAR–SSON Zbigniew Kargul
(PARTNER)
POLSKA
HISZPANIA
POLSKA
POLSKA
 
2 TRAKCJA POLSKA S.A. (LIDER)
WARBUD S.A.
(PARTNER)
POLSKA
POLSKA
3 BUDIMEX S.A. (LIDER)
TCHAS Polska Sp. z o.o.
(PARTNER)
EIFFAGE BUDOWNICTWO MITEX S.A.
(PARTNER)
POLSKA
POLSKA
POLSKA
4 FCC CONSTRUCCION S.A HISZPANIA
5 TORPOL Sp. z o.o. (LIDER)
ELMONT – Kostrzyn Wlkp. Sp. z o.o.
(PARTNER)
FEROCO S.A.
(PARTNER)
Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. (PARTNER)
POL – DRÓG PIŁA Sp. z o.o. (PARTNER)
CONTRATAS Y SERVICIOS FERROVIARIOS S.A. / COSFESA /  (PARTNER)
Ortiz Construcciones y Proyectos S.A.
(PARTNER)
POLSKA
POLSKA
POLSKA
 
POLSKA
POLSKA
HISZPANIA
 
HISZPANIA
6 OBRASCON HUARTE LAIN S.A. (LIDER)
APRIVIA S.A.
(PARTNER)
HYDROBUDOWA POLSKA S.A.
(PARTNER)
Przedsiębiorstwo Robót Górniczych „METRO” Sp. z o.o. (PARTNER)
PBG S.A.  (PARTNER)
OHL ŹS a.s.
HISZPANIA
POLSKA
POLSKA
POLSKA
 
POLSKA
CZECHY
7 STRABAG Sp. z o.o. (LIDER)
STRABAG AG (PARTNER)
STRABAG Rail GmbH (PARTNER)
SUDOP Polska Sp. z o.o. (PARTNER)
„NOW – EKO” Biuro Projektów Sp. z o.o. (PARTNER)
TRAKCE – TOR Sp. z o.o.
  (PARTNER)
TRAKCE A.S. (PARTNER)
PUDIZ Sp. z o.o.
(PARTNER)
Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „DROMO” Sp. z o.o. (PARTNER)
POLSKA
AUSTRIA
NIEMCY
POLSKA
POLSKA
POLSKA
CZECHY
POLSKA
POLSKA
 
8 SKANSKA S.A. POLSKA

Spośród ww. ośmiu podmiotów wybranych zostanie pięć, które zostaną dopuszczone do „właściwego" przetargu. Zwraca uwagę oferta firmy Strabag (główny wykonawca m.in. ul. Artyleryjskiej), która zdecydowała się na współpracę z olsztyńskimi przedsiębiorstwami NOW-EKO i PUDIZem oraz ostródzkim DROMO. Pięć wniosków złożyły samodzielnie lub w konsorcjum firmy zagraniczne, w tym w czterech przypadkach są to firmy z Hiszpanii.

Kto zatem zbuduje nam tramwaje? „Lokalne" konsorcjum, czyli Strabag + NOW-EKO + PUDIZ + DROMO? Hiszpanie? Miejmy nadzieję, że rozstrzygnięcie poznamy jeszcze w tym roku, bo czas nagli. Do końca 2013 roku pozostało przecież tylko niecałe 1200 dni, a pracy przed zwycięzcą postępowania co niemiara. Same uzgodnienia projektów to w naszym kraju droga przez mękę, potem możliwe w Śródmieściu znaleziska archeologiczne... Dodajmy do tego dwie kolejne zimy stulecia, powódź tysiąclecia oraz upały i suszę ćwierćwiecza... Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie jednak sprawnie, bo choć wróżę całej inwestycji „piękną katastrofę", to jednak nie na etapie realizacji, a dopiero po zakończeniu budowy i uruchomieniu sieci tramwajowej.

Przeczucie „pięknej katastrofy" wynika głównie z lekceważenia komunikacji autobusowej w całym projekcie modernizacji i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego. Obecnie MZDiM (prawdopodobnie, bo nie podano kto jest inwestorem) przedstawił projekty przebudowy skrzyżowania ulic: Warszawskiej, Armii Krajowej i Obrońców Tobruku. Jest to kolejny projekt, po ul. Partyzantów i Bałtyckiej, w którym nie uwzględniono pasów autobusowych zaplanowanych w studium wykonalności projektu „tramwajowego". Tym samym ilość pasów autobusowych niebezpiecznie się kurczy, co pozwala mieć duże wątpliwości co do możliwości realizacji założeń projektu - tj. zmniejszenia liczby autobusów kursujących po mieście o nawet 30 sztuk („przewiduje się, że zakup 10 pociągów pozwoli zrezygnować z eksploatacji 30 autobusów", „Studium wykonalności (...)", str. 97). Samo założenie wydaje się nieco dziwne. Tramwaj na planowanej trasie jest w stanie zastąpić część linii autobusowych, ale przecież nie wszystkie. Nawet nie wszystkie kursujące po al. Sikorskiego, chyba że ktoś wyobraża sobie jazdę z Jarot do Kortowa z trzema przesiadkami (z autobusu na tramwaj, z tramwaju na tramwaj, z tramwaju na autobus). W mojej opinii system przesiadkowy ma rację bytu jeśli dla najważniejszych relacji pozostają połączenia bezpośrednie. Taką ważną relacją jest w moim odczuciu połączenie Jarot z całym Kortowem. Poza tym, trudno nazwać poprawą jakości transportu publicznego,  odebranie mieszkańcom szybkiego połączenia bezpośredniego i zmuszenie ich do jednej lub nawet więcej przesiadek. Z dostępnych informacji wynika, że częstotliwość kursowania tramwaju nie będzie znacząco wyższa niż częstotliwość obecnie funkcjonujących autobusowych linii priorytetowych. Tym samym, cały zysk z szybszego przejazdu może zostać zniwelowany czasem czekania na przesiadkę. O komforcie nie wspominam. Nie jestem przeciwnikiem systemu przesiadkowego, wręcz przeciwnie. Uważam jednak, że najpopularniejsze relacje powinny być obsłużone bezpośrednio, z dużą częstotliwością, dając możliwość wygodnych przesiadek w relacjach mniej uczęszczanych.

W pozostałych rejonach miasta, nieobsłużonych tramwajem, inwestycje w komunikację publiczną w ramach projektu „tramwajowego" niebezpiecznie się kurczą. W jaki sposób sam tramwaj ma zmniejszyć zapotrzebowanie na tabor autobusowy o niemal jedną czwartą? Zwłaszcza w kontekście wątpliwej wartości tramwaju w zastąpieniu linii autobusowych na Jarotach. Moim zdaniem przeoczono szansę na drastyczną poprawę jakości komunikacji miejskiej, tramwaj na tej trasie jest wartością dodaną, umożliwi obsługę terenów obecnie nieobsługiwanych, ale jego sukces w odebraniu pasażerów komunikacji autobusowej będzie prawdopodobnie wymuszony likwidacją części linii autobusowych. Czy przełoży się to na sukces całego projektu? Mam nadzieję, że całość została przemyślana, że nonsensowne przejście podziemne w centrum miasta oraz ul. Obiegowa nie zabiorą pieniędzy na potrzebniejsze inwestycje, że brak pasów autobusowych w obecnie prezentowanych projektach to wina, jakby to życzenie nie zabrzmiało, niekompetencji urzędników, a nie cięć w projekcie. Niestety, władze miasta lekceważą mieszkańców. Strona internetowa projektu nie jest aktualizowana i nie zawiera wielu podstawowych informacji. Trudno się zatem dziwić, że prawie 53% odwiedzających tę stronę (a więc w ogóle wiedzących, że taki projekt jest realizowany) twierdzi, że informacje o planowanych zmianach w komunikacji miejskiej są niewystarczające. W tym kontekście dziwi za to, że jak donosi Gazeta Wyborcza:

Prezydent zaskoczony był (...) niskim poparciem dla budowy nowych linii tramwajowych w Olsztynie

Mnie to nie dziwi. Lekceważenie mieszkańców poprzez brak informacji bądź przekazywanie informacji nieaktualnych (niedawno odbyły się trzy rozprawy administracyjne, na których dyskutowano nad raportem oddziaływania na środowisko przedstawiającym nieaktualne założenia dotyczące wydzielonych pasów autobusowych), sprawia że mieszkańcy nie wiedzą o czym mowa. Popieranie tramwaju to obecnie kupowanie kota w worku.

ZałącznikWielkość
ZP_12A-97-zbiorcze zestawienie wniosków.pdf76.15 KB

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

4 + 2 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4