Olsztyński Tydzień Olewania Zrównoważonego Transportu

  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
  • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.

B-3 - zakaz ruchu pojazdów.

Od 16 do 22 września w 2080 (2079) miastach Europy i 113 (112) Polski obchodzono Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Olsztyn, podobnie jak w zeszłym roku, zgłosił swój udział w tym ciekawym wydarzeniu. W poniższym wpisie prezentuję m.in. relację z wydarzeń jakie miały miejsce w ramach tego Tygodnia w Olsztynie.

 

I na tym, w gruncie rzeczy, trzeba by było wpis skończyć. Niestety, władze miasta nie stanęły na wysokości zadania. W roku, w którym projekt przywrócenia trakcji tramwajowej wkracza na ostatnią prostą, w Olsztynie ETZT w ogóle nie obchodzono. Trudno coroczną akcję darmowych przejazdów komunikacją zbiorową dla pasażerów posiadających przy sobie dowód rejestracyjny uznać za wydarzenie godne szerszego opisu. Informacja o tej akcji została podana na stronie MPK Olsztyn w poniedziałek 20 września. Brak jakiejkolwiek kampanii związanej z ETZT i Dniem Bez Samochodu spowodował, że mało kto słyszał o tych wydarzeniach, a jeszcze mniej ludzi zdecydowało się w nich uczestniczyć.

Fot. 1. Dzień Bez Samochodu 2010. Korki na al. Sikorskiego - od ul. Tuwima do Wilczyńskiego.

Dzień bez samochodu 2010.

Jeszcze w piątek nie było żadnej informacji na temat ETZT i DBS ani na stronie miasta, ani na stronie MPK. Na stronie Ministerstwa Środowiska zamieszczono szereg ciekawych materiałów, w internecie dostępnych jest mnóstwo opisów wydarzeń z lat poprzednich, ale w Olsztynie prawdopodobnie w ogóle tę sprawę zaniedbano. W całym tym olsztyńskim wiejskim klimacie cieszy jedynie to, że prezydent przyjechał do pracy autobusem. Szkoda jednak, że jest to tak niepowtarzalne wydarzenie, że aż warte uwagi.

Mój Dzień Bez Samochodu to przejażdżka kilkunastoma autobusami. W ciągu dwóch i półgodziny 14 razy przejechałem co najmniej jeden przystanek, korzystając z 13 autobusów na 12 liniach: 30, 34, 27, 1, 11, 6, 13, 15, 2, 21, 20, 15, 24, 24. Wieczorem dołożyłem do tego jeszcze dwie linie: 21 oraz 31. Sprawdziłem: da się, można, czasami jest to nawet wygodniejsze niż samochodem. Niestety, bez wydzielonych pasów autobusowych nadal będzie to tylko "czasami".

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

6 + 1 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4