Trójkąt bermudzki na ul. Partyzantów - ścieżki rowerowe też znikają!

 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
Etykiety:  

W jednym z poprzednich wpisów omawiałem temat znikających pasów autobusowych. Mimo, że od rozpoczęcia "dochodzenia" w tej sprawie minęło kilka tygodni, jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii nie posiadamy.

Niestety nie tylko pasy autobusowe znikają w trójkącie bermudzkim w okolicy ul. Partyzantów. Ten sam los dotknął także ścieżki rowerowe w ciągu tej ulicy. W czasie spotkania konsultacyjnego dotyczącego przebudowy ul. Partyzantów dysponowałem jedynie Koncepcją sieci dróg rowerowych, pobraną ze strony Zielonego Mazowsza. Z tego względu tematu dróg rowerowych w czasie spotkania nie rozwijałem, ale zapytałem zastępcę dyrektora MZDiM, pana Zbigniewa Gustka, "czy może potwierdzić, że w ciągu ul. Partyzantów w planach nie ma drogi rowerowej". W odpowiedzi uzyskałem poniższą wypowiedź (czas w filmie z konsultacji: 54:03):

Jesteśmy tu jak najbardziej zgodni z opracowaniem przygotowanym rok wcześniej na zlecenie miasta, dotyczącym rozwoju sieci rowerowej. W tamtym opracowaniu nie przewidziano ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Partyzantów, także my tutaj niczego nie redukujemy.

Ponieważ w dokumentach zawartych na stronie Zielonego Mazowsza droga rowerowa wzdłuż ul. Partyzantów została wskazana, 30 czerwca wystąpiłem do Urzędu Miasta z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, w tym:

 • „Koncepcja budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie m. Olsztyna”, wykonana przez Konsorcjum firm WYG International Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
 • „Program budowy układu dróg rowerowych na terenie miasta Olsztyna”, wykonany przez WYG International Sp. z o.o.

W odpowiedzi z 8 lipca br. Urząd Miasta poinformował mnie, że oba opracowania posiada MZDiM. Cóż, mam nauczkę, że należy występować o informacje do prezydenta, a nie do urzędu miasta. Tego samego dnia wystąpiłem do MZDiM z wnioskiem o udostępnienie obu opracowań. Dość szybko, bo już 13 lipca, otrzymałem z MZDiM „Program budowy układu dróg rowerowych na terenie miasta Olsztyna” i informację, że „Koncepcję budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie m. Olsztyna” posiada... Wydział Środowiska Urzędu Miasta. O programie później, teraz zajmijmy się na chwilę Koncepcją. Od razu po uzyskaniu odpowiedzi od MZDiM, wysłałem ponowne zapytanie do Urzędu Miasta. Następnego dnia otrzymałem obszerne i wyczerpujące wyjaśnienie, z którego wynikało, że Koncepcja faktycznie jest w posiadaniu Wydziału Środowiska, ale nie występuje w formie elektronicznej, więc zostanie udostępniona na miejscu... Ze zdziwieniem przyjąłem, że w XXI w. Urząd Miasta nie zamawia dokumentów w wersji elektronicznej. To nie tylko kwestia wygody pracy, ale także właśnie np. możliwości udostępnienia materiałów mieszkańcom.

Ponieważ mam zwyczaj drążyć temat, odnalazłem ogłoszenie o zamówieniu na wykonanie przedmiotowego opracowania oraz SIWZ. W dokumentacji, dostępnej na stronie internetowej Urzędu Miasta, pod adresem http://www.ebok.olsztyn.eu/bip/index.php?t=210&id=199115&, w rozdziale III, na stronie 5 możemy przeczytać:

Zawartość opracowania objętego przedmiotem zamówienia:
a.    Szczegółowa koncepcja przebiegu sieci rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie Olsztyna w 6 egzemplarzach oraz w wersjach elektronicznych:
- rysunki w plikach typu dxf w wersji niechronionej przed zmianami, umożliwiającej edycję w programie AutoCAD 2004 oraz w wersji autorskiej zabezpieczonej przed edycją i wprowadzeniem zmian; rysunki po otwarciu na komputerze powinny na monitorze wyglądać tak samo, jak wydrukowane,
- teksty w wersji niezabezpieczonej przed edycją oraz w wersji autorskiej zabezpieczonej przed  wprowadzeniem zmian,
- rysunki pomniejszone do formatu A3 i teksty w wersjach typu PDF (Adobe Reader) zabezpieczonych przed edycją, do umieszczenia na stronach internetowych Zamawiającego lub Urzędu Miasta Olsztyn.
b.    Program budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie Olsztyna w 6 egzemplarzach oraz w wersjach elektronicznych, jak w p. 1.
c.    Studium wykonalności budowy sieci ścieżek rowerowych w 6 egzemplarzach oraz w wersjach elektronicznych, jak w p. 1.
d.    Analizowane warianty tras wraz z wszelkimi uzyskanymi opiniami i uzgodnieniami dotyczącymi Szczegółowej koncepcji przebiegu ścieżek rowerowych, Program budowy ścieżek rowerowych na terenie Olsztyna oraz Studium wykonalności budowy sieci ścieżek rowerowych – 6 egzemplarzy oraz wersje elektroniczne, jak w p. 1.
e.    Zbiorcze zestawienie kosztów obejmujące wszelkie niezbędne nakłady finansowe jakie będzie musiał ponieść inwestor – (na podstawie szacunków)- w 6 egzemplarzach.

28 lipca wysłałem do Prezydenta pytania dotyczące Koncepcji, ale niestety do dzisiaj nie uzyskałem odpowiedzi. Podobnie jak samej koncepcji, mimo że od złożenia wniosku minęły już prawie dwa miesiące. Zaproszenie do zapoznania się z wersją papierową , w świetle ww. zapisów SIWZ, traktuję jako kolejną pomyłkę.

Wracając do nieszczęsnej drogi rowerowej na ul. Partyzantów, analiza udostępnionego Programu budowy dróg, daje następujące wyniki:

 • W tomie I pt. „Koncepcja dróg rowerowych” na stronie 47, w rozdziale VI.1.3. „Trasy dojazdowe”, w punkcie 6, wymieniony jest przedmiotowy odcinek ul. Partyzantów: „6. ul. Partyzantów od pl. Bema do ul. 1 Maja”.
 • Na stronie 55 tego opracowania na ul. Partyzantów na odcinku od pl. Bema do Dąbrowszczaków proponuje się szerokość drogi rowerowej 2,5 m, ze względu na „Duży prognozowany ruch znacznie przekraczający 50 r/h”.
 • Na rysunku 1 – „Koncepcja dróg rowerowych 1:15 000” – przedmiotowa ścieżka także jest wrysowana:

Rys. 1. „Koncepcja dróg rowerowych 1:15 000”.

Koncepcja dróg rowerowych 1:15 000 - ul. Partyzantów.

Koncepcja znalazła swoje odzwierciedlenie także w tomie II, stanowiącym właściwy program budowy dróg rowerowych, gdzie ścieżka na ul. Partyzantów pojawia się m.in. w załączniku 1:

Rys. 2. Program budowy dróg rowerowych w Olsztynie.

Program budowy dróg rowerowych w Olsztynie - ul. Partyzantów.

Poniżej zamieszczam legendę, w której umieszczono oznaczenia stosowane na obu rysunkach:

Rys. 3. Legenda.

Legenda.

Dla przypomnienia:

Jesteśmy tu jak najbardziej zgodni z opracowaniem przygotowanym rok wcześniej na zlecenie miasta, dotyczącym rozwoju sieci rowerowej. W tamtym opracowaniu nie przewidziano ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Partyzantów, także my tutaj niczego nie redukujemy.

Faktycznie, o żadnej redukcji nie może być mowy - przecież w zamian za wąską ścieżkę rowerową (tylko na krótkim odcinku posiadającą szerokość 2,5 m) rowerzyści dostaną do dyspozycji pas ulicy o szerokości 3,5 metra! Fakt, że będą współdzielili przestrzeń z autobusami, ciężarówkami i samochodami osobowymi nie ma przecież żadnego znaczenia.

Zwróćmy także uwagę, że opracowanie to powstało na zlecenie... MZDiM i z pewnością jego rozwiązania szczegółowe były przedmiotem konsultacji z tą instytucją. W tym świetle, wypowiedź dyrektora Jaszczuka, udzielona w czasie spotkania prezydenta z radami osiedli, że to ja chcę pasów autobusowych, to ja chcę ścieżki dla rowerów i że dopatruję się jakiś nieścisłości w dokumentach, należy traktować chyba jako nieudany żart. Jak traktować jednak wypowiedź dyrektora sugerującą, że do wytyczenia pasów autobusowych i ścieżki rowerowej na ul. Partyzantów konieczne byłoby wyburzenie kamienic? W toku dyskusji na ten temat pojawiło się ze strony dyrektora Jaszczuka sporo emocjonalnych stwierdzeń, ale rzeczowych argumentów niestety ani jednego. Jakakolwiek próba merytorycznej dyskusji kończy się niestety niczym, a ścieżki jak nie było, tak pewnie nie będzie.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

5 + 9 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4