Znikające pasy autobusowe

 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 197.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links_related.module on line 433.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.
 • strict warning: Only variables should be assigned by reference in /home/www/b/kmo.borol.net/htdocs/sites/all/modules/links/links.inc on line 1450.

pas autobusowy

Projekt „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie” (zwany dalej Projektem) zakłada nie tylko budowę linii tramwajowej (o czym można poczytać na stronie www.olsztynskietramwaje.pl), ale także poprawę funkcjonowania komunikacji autobusowej, m.in. poprzez wytyczenie wydzielonych pasów autobusowych. Z powodu pojawiających się coraz częściej wątpliwości dotyczących tego elementu projektu, w niniejszym wpisie analizuję Projekt pod tym kątem.

 

Od samego początku Urząd Miasta Olsztyna traktuje Projekt jako szansę na poprawę infrastruktury dla samochodów (o czym piszą liczni forowicze na lokalnym forum Gazety Wyborczej). O ile w gąszczu inwestycji służących poprawie jakości komunikacji indywidualnej tramwaje jeszcze nie zginął, o tyle autobusy zostały całkowicie zapomniane. Już same hasła związane z Projektem oraz adres strony internetowej Projektu wskazują, że dla urzędników (polityków?) liczy się tylko tramwaj. W tym miejscu przypomnę parę istotnych akapitów Studium wykonalności Projektu:

Przez Projekt rozumie się szeroko zakrojoną restrukturyzację systemu transportu publicznych w Olsztynie i w strefie podmiejskiej, wraz z wprowadzeniem nowych rozwiązań technicznych i technologicznych (w tym trakcji tramwajowej oraz wydzielonych pasów autobusowych, a także wprowadzeniem systemu priorytetów dla transportu publicznego w ruch ulicznym), oraz nowej organizacji zarządzania systemem transportowym, wynikających z nowych zadań związanych z Projektem.

(„Studium wykonalności (…)”, str. 9)

oraz:

Przedmiotem projektu jest „ Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”, które rozumiane jest jako zwiększenie przewozów transportu publicznego dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju miasta i obszarów przyległych. Zadanie obejmuje przebudowę układu ulicznego dla potrzeb transportu publicznego poprzez:

 • wydzielenie pasów ruchu przeznaczonych tylko dla komunikacji zbiorowej,
 • budowę zatok przystankowych lub śluz na skrzyżowaniach,
 • budowę węzłów integracyjnych różnych form transportu
 • przebudowę pętli autobusowych wyposażonych w pełną infrastrukturę niezbędną do prawidłowej obsługi pasażerów,
 • budowę nowych ciągów ulicznych w przypadku uruchomienia transportu szynowego.

(„Studium wykonalności (…)”, str. 14)

 

O tych podstawowych elementach Projektu urzędnicy zapomnieli. Wizja Olsztyna – miasta przyjaznego samochodom kolejny raz odniosła spektakularne zwycięstwo. A to jeszcze nie koniec.

Studium wykonalności, wraz z dodatkowymi planszami (o publikację których trzeba było prosić – wniosek o dostęp do informacji publicznej z 24.06.2010 r.), można ściągnąć ze strony Projektu: www.tramwaje.olsztyn.eu

Wracając do wydzielonych pasów autobusowych, o sprawie zrobiło się nieco głośniej (choć niestety lokalne media nie podjęły tematu, dając się zwieść [kolejny raz] gładkiej gadce urzędników), m.in. dzięki moim wpisom na forum konsultacyjnym Urzędu Miasta (pozostającym do dzisiaj bez odpowiedzi urzędników), po zaprezentowaniu projektów przebudowy ul. Bałtyckiej, a później Partyzantów. Warianty przebudowy obu ulic można pobrać ze strony „Platformy Konsultacji Społecznych”:

Pomijając, że część z wariantów stworzono by zachować pozory wyboru („wariant I wykonano by wskazać skutki wprowadzenia w to miejsce ścieżki rowerowej” – o tym też później), porównanie projektowanych w Studium wydzielonych pasów autobusowych z projektami modernizacji przynosi potwierdzenie tezy z początku wpisu – o modernizacji komunikacji autobusowej możemy zapomnieć:

ul. Bałtycka, Studium wykonalności:

Pasy autobusowe w Studium wykonalności - ul. Bałtycka

ul. Bałtycka, projekty modernizacji:

Projekty modernizacji - ul. Bałtycka

ul. Partyzantów, Studium wykonalności:

Studium wykonalności, pasy autobusowe - ul. Partyzantów.

ul. Partyzantów, projekty modernizacji:

Projekty modernizacji - ul. Partyzantów.

Zaniepokojony wypowiedziami prezydenta oraz zastępcy dyrektora MZDiM - pana Zbigniewa Gustka, 30 czerwca wysłałem do Urzędu Miasta wniosek o dostęp do informacji publicznej, w którym prosiłem o udostępnienie dokumentów:

 1. „Koncepcja budowy rekreacyjnych ścieżek rowerowych na terenie m. Olsztyna”, wykonana przez Konsorcjum firm WYG International Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
 2. „Program budowy układu dróg rowerowych na terenie miasta Olsztyna”, wykonany przez WYG International Sp. z o.o.
  (te dwa punkty w celu zbadania zgodności projektów z ww. opracowaniami)
 3. Aktualna koncepcja wytyczenia wydzielonych pasów autobusowych w ramach projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”, wraz z datą jej opracowania.
 4. Analizy wskazujące na brak potrzeby budowy wydzielonych pasów autobusowych na ulicach Bałtyckiej i Partyzantów oraz pozostałych odcinków projektowanych wcześniej pasów jeśli podjęto decyzję o rezygnacji z ich budowy, wraz z datą wykonania analiz.
 5. Wykaz pozostałych zmian w stosunku do koncepcji ww. projektu zawartej w „Studium wykonalności dla projektu: «Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie»”.
 6. Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na Modernizacji i rozwoju zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie, wraz z załącznikami.

8 lipca (w terminie!) otrzymałem od p. Karoliny Zakrzewskiej następującą odpowiedź (pisownia oryginalna):

Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana wniosek z dn. 30.06.2010 informuję, że:
1."Koncepcję budowy rekreacyjnych ściezek rowerowych na terenie m. Olsztyn" posiada MZDiM.
2. "Program budowy układu dróg rowerowych na terenie miasta Olsztyn" posiada MZDiM.
3. Aktualna koncepcja wytyczenia wydzielonych pasaów autobusowych znajduje się w studium wykonalności projektu (maj 2009 r) na stronie www.tramwaje.olsztyn.eu.
4. Analizy wskazujące na brak potrzeby budowy wydzielonych pasów autobusowych nie posiada Jednastka.
5. Wykazu pozostałych zmmian w stosunkui do koncepcji ww. projektu nie posiada Jednastka.
6. O wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z załącznikami należy wystąpić do Wydziału Środowiska.
Z poważaniem,
Karolina Zakrzewska

Zwracam szczególną uwagę na formę powyższego pisma. Mam wrażenie, że „szacunek” i „poważanie” urzędnicy Ratusza wyrażają jedynie zwrotami grzecznościowymi, bo liczba literówek oraz składnia zdań niewiele z szacunkiem mają wspólnego. Niestety także treść pisma pozostawia wiele do życzenia. W punkcie piątym nie wskazano czy brak jest zmian czy tylko brak ich wykazu. To po stronie Urzędu leży przetworzenie informacji i przygotowanie wykazu. Możemy bawić się w kotka i myszkę, łapać za słówka i odpowiadać, że wykazu "nie posiada Jednastka", ale wszyscy dobrze wiemy, że nie o to chodzi. Pytanie czy wszyscy rozumiemy o co chodzi – niestety, czytając odpowiedź UM mam co do tego poważne wątpliwości.

O ile odesłanie w punkcie pierwszym i drugim do MZDiM (nauczka, żeby adresować wszystkie pisma do prezydenta) jestem w stanie zrozumieć (choć uważam, że korona z głowy nikomu by nie spadła, gdyby przekazano mój wniosek do właściwego adresata), o tyle odesłanie mnie do Wydziału Środowiska w punkcie szóstym to oczywiste złamanie Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Niestety, mimo wysłania (zarówno do autora ww. pisma jak i do osoby odpowiedzialnej za informację publiczną) żądania udzielenia odpowiedzi w tym punkcie, do dzisiaj informacji nie otrzymałem, co pozwala zastanawiać się nad definicją wyrazu „niezwłocznie” obowiązującą w Ratuszu.

Wracając do tematu pasów autobusowych, zwracają uwagę odpowiedzi w punkcie 3 i 4. Jednostka realizująca projekt nie wprowadziła żadnych zmian w zakresie pasów autobusowych, a także nie wykonano żadnych analiz wskazujących na brak potrzeby wytyczania pasów autobusowych. W tym momencie pojawia się pytanie: czy Jednostka Realizująca Projekt faktycznie go realizuje i koordynuje działania wszystkich jednostek podległych prezydentowi miasta?

Na spotkaniu konsultacyjnym w sprawie modernizacji ul. Partyzantów usłyszałem, że „w razie potrzeby pasy autobusowe można będzie wydzielić właściwą organizacją ruchu i prezentowane projekty nie uniemożliwiają tego”. W tym miejscu można przytoczyć przysłowie: „kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera”. Obserwując obecne działania MZDiM trudno uwierzyć w to, że ktokolwiek zdecyduje się na odebranie pasów kierowcom samochodów. Właśnie w tej chwili – zanim cokolwiek zostanie wybudowane – jest najlepszy moment na decyzje skutkujące znaczącą poprawą funkcjonowania komunikacji autobusowej.

Trudno w tym momencie o jakiekolwiek podsumowanie. Urzędnicy MZDiM, podległego prezydentowi, oraz sam prezydent stoją w opozycji do urzędników Urzędu Miasta – również podległego prezydentowi. O wyjaśnienie tej sytuacji zwrócę się na piśmie do prezydenta – o odpowiedzi poinformuję. Na razie prezydent zdążył już zapomnieć o likwidacji projektowanych pasów autobusowych i na łamach lokalnej prasy, w odpowiedzi na zarzuty o źle funkcjonującej komunikacji miejskiej (o tym także później), reklamuje Projekt mówiąc m.in. o... wydzielonych pasach autobusowych:

Prezydent Piotr Grzymowicz twierdzi, że lekarstwem będzie przebudowa miejskiego transportu. - Plan zakłada m.in. uruchomienie linii tramwajowej, budowy nowych ulic, a także tzw. buspasy przeznaczone wyłącznie dla autobusów MPK. To na pewno spowoduje, że jazda autobusem będzie bardziej opłacalna niż samochodem - uważa prezydent.

Niezła analiza.Gratuluję, naprawdę gratuluję wytrwałości w drążeniu tej sprawy.

Nie jestem prawnikiem ale na takie uchybienia zwrocilbym uwage.

Organ, ktory otrzymał korespondencje w istocie sprawy nie do niego skierowana powinien ja odeslac chyba w termin 7 dni zgodnie z kompetncjami do organu ktory jest wladny w danej sprawie (a tu jak czytam dot. to roznych wydz. tego samego urzedu).

Wydaje mi sie rowniz, ze odmowa udzielenia informacji publicznej (a tak chyba nalezy traktowac zawartosc przeslanego pisma) powinna byc zakonczona decyzja odmowna od ktorej stronie przysluguje odwolanie do Samorzadowego Kolegim Odwolawczego w Olsztynie za posrednictwem organu ktory te decyzje wydal.

Na takie zalatwienie sprawy przysluguje skarga do Prezydenta, mozna tez zwocic uwage na probe przewlekania zalatwienia sprawy.

A co do meritum tekstu to ujawnia on kolejna ratuszowa partyzantke.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

1 + 11 =
Rozwiąż proste zadanie matematyczne i wpis wynik podanego działania. Np. 1 +3 = 4